Blog entry by Sevim Karaca

Picture of Sevim Karaca
by Sevim Karaca - Wednesday, 10 November 2021, 6:40 PM
Anyone in the world

CANLI DERS NEDİR?
Zaman hızla ilerlerken birçok şey zamanla ilerliyor gelişiyor, değişime uğruyor ve bizler o
kadar çok şeyi geride bırakıyoruz ki. Sayısız gelişimle beraber birçok yeni kavram hayatımıza giriyor. Yeni karşılaştığımız kavramlar kimi zaman bizi uyum noktasında zorlarken kimi zaman bizlere sunduğu kolaylık ve konfor gibi bir çok avantajından ötürü çabucak benimseyebiliyoruz. Bunlardan biri de hiç kuşkusuz Canlı derslerdir. Canlı dersler internet ortamında öğreten ve öğrenmek isteyeni buluşturan son derece işlevsel bir uygulamadır. Özellikle pandemi (salgın hastalık) sonrası hayatımıza iyice giren ve bir çoğumuz için çokta yararlı ve kullanışlı olan bir uygulamadır. Burada sadece öğreten ve öğrenenden bahsetmek elbetteki kapsamı daraltır. Çünkü canlı dersler birçok alanda kullanılabilir. Sanal bir ortamda gerçekleştirilen canlı dersler internet bağlantısının mevcut olduğu ve teknolojik bir cihazın bulunduğu her ortamda rahatlıkla erişim imkanı sağlar. Kullanım kolaylığı, ulaşım kolaylığı her ortamda erişim imkanı sağlaması dolayısıyla insanlarca çok kolay kabul görmüş ve canlı dersler hayatımızın bir parçası hatta vazgelmezi olmuştur bence.
Canlı Dersler neden önemlidir?
Kişilerin tercihlerinde kullandığı temel argümanlar elbetteki marjinal fayda, güven ve verim olmakta. Bahsettiğimiz argümanlara değinecek olursak öncelikle fayda ; Canlı dersler öğrenci ve öğretmeni kolaylıkla buluşturması, rahat ve konforlu öğrenme ortamı sağlaması bakımından son derece faydalıdır. Güven; sanal ortamda yapılan iletişimde genellikle öğrenci bakımından düşünürsek aile gözetiminde olacağından sorun oluşturmamaktadır. Ayrıca çok fazla seçeneğe sahip Kişisel Gelişim kurslar özellikle İstanbul İşletme Enstitüsü gibi profesyonel ortamladan tercih edilirse çokta tatmin olunmuş bir şekilde eğitimler neticelenecektir. Sonuç olarak Canlı dersleri yapacağımız
güzel seçimlerle son derece güven içerisinde faydalanarak verimli sonuçlar alabiliriz. Canlı derslerin önemi yukarıda bahsettiğimiz gibi özellikle pandemi sürecinde iyice arttı
elbette fakat pandeminin azalmasıyla önemini kaybetmedi aksine artan taleple beraber
iyice gelişerek önemini korumaya devam ediyor.
Canlı Ders Ortamları olur mu?
Canlı derslerin en güzel ve kişilere cazip gelen yönü mekansızlığıdır. Şunu sorabiliriz. Ne demek mekansızlık? Canlı dersler için gerekli iki temel araç vrdır.
 1-İnternet (internetin çekim hızı derse bağlanma kalitesini çok etkiler)
2- Teknolojik araç bunlar bilgisayar çekim hızı derse bağlanma kalitesini çok etkiler)
Bunun haricinde ders katılımcısıyla şenlenecektir. Bütün bunlar sağlandıktan sonra ders ev ortamında, işyerinde , yolda , arabada , bahçede vb. Her yerden takip edilebilir. Hatta buna  çok güzel örnekte pandemi sürecinde kendisine tablet hediye edildikten sonra dersleri sürülerini güderken takip eden bir öğrenciyi verebiliriz. İşte bu yüzden canlı derslerde mekan olayı yoktur. Buda canlı derslere ulaşımı kolaylaştıran en önemli aktörlerden biridir.
Canlı Derslerin sağladığı avantajlar var mıdır?
Yazımızın başından itibaren Canlı Derslerin bir çok kolaylıklarını saydık şimdi bunları başlık altında toparlayacak olursak.
1- Ulaşılabilirliği kolaydır. Çok rahat bir şekilde ev veya ofis ortamında istediğimiz bir Sertifika kursuna Online eğitim kursuna katılabiliriz.
2- Ekonomik olarak maliyeti düşüktür veya hiç yoktur.
 3-Ulaşım malıyeti yoktur. Canlı ders katılımı sağlamak için onlarca yol gitmemize gerek yoktur. İsteiğimiz ortamdan katlım sağlayabiliriz.
4-Zaman tasarrufu sağlar. Canlı derse kalmak için her hangi bir yol katetmeyeceğimiz için herhangi zaman kaybı yaşamayız.
5-Herkesin eşit düzeyde eğitime katılımına olanak sağlamaktadır.
Sonuç olarak felsefede şöyle bir söz vadır. ''Evrende değişmeyen tek şey değişimdir.'' bu
çerçevede değişen dünyanın artan teknolojik gereksinimler sonucu ortaya çıkan
gelişmelerden biri de Canlı ders kavramı olmuştur. Özellikle Pandemi sonrası iyice benimsediğimiz, kullanım alanlarını çeşitlendirdiğimiz canlı dersler temel olarak eğitim alanında kullanılmakla beraber eğitiminde devamı niteliğindeki Kişisel Gelişim alanındada çokça kullanılmaya başlanmıştır.Kişisel Gelişimin geniş bir yelpazesi ulunmakta Canlı dersler tüm bu yelpazelere ulaşma imkanı vermektedir. Özellikle Kişisel Gelişim Eğitimlerindeki son derece fazlaca çeşitliliğe sahip İstanbul İşletme Enstitüsü verdiği eğitimleri canlı ders ortamlarında desteklemetedir. Yapılan Canlı dersler kayıt altına alınarak öğrencinin süresi boyunca istediği kadar tekrar etme şansını da vermekle verimliliği arttırmıştır. Dileyenlerin özellikle yetenek ,ilgi veya geliştirmek istediği pek çok alanda canlı ders destekli Online eğitimleri mevcuttur. Son derece güvenli ve kaliteli eğitim platforu olan İstanbul işletme Enstitüsü kendini geliştirmek isteyen herkes için kaçınılmaz bir eğitim oramıdır. Canlı Derslere kaılarak etkileşim halinde geçirilecek eğitim sonrası dileyen kursiyerler sertifika alarak gerekli yerlerde kullanma imkanına da sahip olabilir.Gelişen ve değişen dünyaya ayak uydurmak için kendimizi hep yenilemeli hep ilerlemeliyiz bunu sağlamak için istediğimiz her ortamda Canlı derslere katılım sağlayabilir. Bir çok alanda kendimize yeni beceriler katabiliriz. Yeterki yeniliğe meraklı öğrenmeye hevesli olalım.

 

 


[ Modified: Thursday, 11 November 2021, 8:59 AM ]