User blog: Abdulkadir Özdemir

Picture of Abdulkadir Özdemir
by Abdulkadir Özdemir - Sunday, 28 April 2019, 3:19 AM
Anyone in the world

Bilgisayar programlama hayatta karşılaşacağınız problemlere karşı en pratik ve en akıllıca yolu bulmayı sağlar. Olaylara karşı daha geniş daha verimli düşünmeyi sağlar. Bakış açımızı geliştirir. Programlamayı bir çeşit zekâ oyunu gibi görebiliriz. Satranç gibi, zekâ küpü gibi. Programlama ile uğraşırken beynimizin sınırlarını zorlarız. Bu şekilde farkında olmadan akıl yürütme becerisi, problemi anlama-kavrama, problem çözme becerisi gibi pek çok kazanımlar elde ederiz.

Steve Jobs ;

“ Bence bu ülkede herkes bilgisayar programlamayı öğrenmeli. Bir bilgisayar dili öğrenmeli. Çünkü bu, insana nasıl düşüneceğini öğretiyor. ”

Özellikle son yıllar da Amerika programlama öğrenmeyi teşvik eden tanıtımlar yayınlamakta. Gençleri programlamaya yönlendirmek için bir proje başlattılar. Bunun için sıfırdan, oyun oynayarak, eğlenerek, kod yazmadan programlama temellerini öğretmeyi hedefleyen code.org  sitesini kurdular. Türkçe desteği de bulunan bu site kod blokları içerisinde kaybolmadan algoritma ve programlama mantığını öğretmeye çalışıyor.

Mesela bu sitede flappy bird Oyunu kolayca yapılabiliyor. Ve çocuklar bilgisayar başında bütün zamanlarını oyun oynayarak geçireceklerine oynadıkları oyunların nasıl yapıldığı hakkında  fikir sahibi oluyor.

Çocuklara program öğretmekteki asıl amaç herkesin yazılımcı veya programcı olmasını sağlamak değil sistematik düşünme, problem çözebilme, olaylar arasındaki ilişkileri görebilme, yaratıcı düşünme gibi yetiler kazandırmasıdır.

En çok kullanılan sosyal ağ olan Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg kod yazmayı 9 yaşında öğrenmiş. Dünya devi Bill Gates’in ilk programı 13 yaşında yazdığı üçtaş oyunuymuş. Amerika’da bu saydığımız iki isim ve daha bir çok ismin yer aldığı program yazmayı neden öğrenmeliyiz adlı videoyu izlerseniz bu konu hakkında daha fazla fikir sahibi olabilirsiniz.

[ Modified: Sunday, 28 April 2019, 9:21 PM ]