Blog entry by Buse Ermen

Picture of Buse Ermen
by Buse Ermen - Saturday, 13 November 2021, 3:25 PM
Anyone in the worlddüşünmek

Anahtar Kelimeler: Zihin, Düşünce, Meditasyon

 

Zihnimizin oynadığı oyunlar

      '' Zihin tüm hastalıkların sebebidir ve kalp de tüm şifaların kaynağıdır. Ve sen problem yaratmadığın zaman hayat da tüm gizemlerini sana açar. O asla sürekli sorular sormaya devam eden birisinin önünde kendisini açmaz.'' (Osho)

 

 

Zihin ve zihnin sınırları günümüzde bile gizliliğini korumaya devam etmektedir. Ne kadar çalışma yapılırsa yapılsın, teknoloji ne kadar ilerlerse ilerlesin hala keşfedilmeyi bekleyen çok şey var. Yapılan çalışmalar ilerledikçe ve daha derine inildikçe keşfedilenler de bir o kadar derin anlamlar taşıyor. Aslında yaşadığımız hayat gibi. İçimizde olan dünya yani zihnimiz, dışımızda olan dünya yani yaşamlarımız sürekli değişim ve ilerleme yolunda.

 

Zihnin düşünme hastalığı

Zihin, düşünen bir varlık olması sayesinde bizi diğer canlılardan ayırıcı bir görev üstlenmiştir. İnsanı, diğer canlılardan ayıran düşünme yetisini kullanabilme yeteneğidir. Bu olgu bizim için hem avantaj hem de dezavantaj olabilmekte zaman zaman. Düşünsenize kafanızda içinde hiç susmayan, durmadan hem kendi hakkında hem de çevresindekiler hakkında sürekli yorumlar yapan hiç şarjı bitmeyen bir makine var. Ve bu makine düşüncelerle besleniyor yani sen düşündükçe onu şarj ediyorsun bir yandan.

Aslında böyle bir bakış açısı bunun neyi kötü olabilir ki diye bir çıkarım yapsa da insan her zaman iyi düşünceler içinde olamıyor. Hatta yapılan çalışmalarda görülmüş ki, zihnimizden gün içinde 60 bin civarı düşünce geçer. Bu düşüncelerin %80 kadarı olumsuz düşüncelere aitken olumlu düşünceler sadece %20’lik bir dilimi kapsamaktadır. Bazen ne kadar çok düşünüyorum diye sorarız kendimize. Ve bu soru çoğunlukla cevapsız kalır. Kafamızda sürekli dönüp dolaşan düşünceler bulaşıcı bir hastalık gibi bir düşünceden diğerine yayılarak çoğalır.

Yukarıda da belirttiğim gibi bunların çoğu olumsuz düşüncelerdir. Ve bu düşünce karmaşasından çıkamayıp çoğu zaman kocaman bir düşünce bulutunun içine girmiş oluruz. Farkında olup ben ne yapıyorum, biraz durup dinlenmem gerekiyor diye sormadığımızda ise düşünce bulutunun ağırlaştırılmış müebbet yiyen bir mahkûmu oluruz.

Zihnimizi olumsuz düşüncelerden kurtarmak

Bilim adamları zihnimizi istediğimiz zaman düşünüp istediğimizde durduracak bir düğme geliştirdiler diyerek başlamak isterdim. Fakat şu an için böyle bir şey yok. Ama ne var biliyor musunuz? Madem düşünmekten kendimizi alıkoyamıyoruz o zaman düşünce niteliklerimizde değişiklik yapalım. Düşüncelerimizin çoğunluğuna sahip olan olumsuz düşünce ve fikirlerin çoğunu olumluya geçirmek gibi bir çözüm üretebiliriz sanki. Kulağa kolay bir şey gibi gelse de aslında çok zor bir iş fakat istersek çözümü kapımızda.

    Uykumuzdan uyanmak için nasıl bir alarma ihtiyacımız varsa düşünce bulutundan çıkmak ve zihni uyandırmak için de bir uyarıcıya ihtiyacımız var.

 

Zihni olumluya yönlendirmek

Zihnin olumsuz düşüncelere daha yatkın olduğunu ve sayıca daha kalabalık olduklarını söyledik. O zaman çözüm olumluya odaklanmak klişesi mi gerçekten? Neden olmasın? Bizim süper gücümüz yoksa ve düşünceyi kontrol etmeye yarayan bir düğme henüz icat edilmemişse, kendimizi olumluya yönlendirebiliriz en azından. Zihnimizi olumlu düşünceye yönlendirme becerisi kazanabilmenin en büyük aracı meditasyon ve meditasyonun etkileri. Kendi üzerimde denediğim uzun zamanlı denemeler sonucunda söyleyebilirim ki muazzam etkileri var.

    Kendinizi dokunulmaz ve düşüncelerin arasından dolaşan fakat onlar tarafında görülmeyen biri gibi hayal ediyorsunuz. Sanki görünmezlik iksirinden bir yudum almış gibi...

 

Çocukken hangi süper kahramanın gücü sende olsun isterdin diye soruları çoğumuz duymuşuzdur. Verilen cevapların büyük bir kısmı da görünmezlik olurdu. Çünkü bu, hem çocuklar açısından hem de yetişkinler açısından sahip olunmak istenen büyük bir güç. İşte meditasyon halindeyken zihninize gelen olumsuz düşünceler içeriye kafalarını uzatıp bakıyorlar. Eğer siz onlar geldiklerinde ve sizi çağırdıklarında kalkıp peşinden gitmiyorsanız sanki sizi orada görmemiş gibi gidiveriyorlar. Bir zaman sonra ise sizi evde bulamayacaklarını düşündükleri için ziyaretlerini azaltmaya başlıyorlar. Sonra ne oluyor biliyor musunuz? Siz artık süper bir güce sahip oluyorsunuz: Görünmezlik. Artık olumsuz düşünceler tarafından görülmemeye başladığınızda ise kendinizi zihin kontrolü yapabilen bir süper kahramana çeviriyorsunuz.

Zihne Meditasyon Etkisi

Deneyimlerimin haricinde bilimsel olarak kanıtlanan meditasyon etkilerinden de bahsetmek istiyorum sizlere. O zaman şöyle bir cümle kurma zamanı geldi. Bilimsel kanıtlar gösteriyor ki meditasyon beynin refahını sağlayan kısımlarını besler. Beynimizin çeşitli bölgeleri belirli aktiviteler için çalışır. Bilim insanları beyin tarama teknolojisiyle bu çeşitli bölgeleri meditasyon halindeyken ve 8 haftalık bir meditasyon antrenmanı sonrasında incelediler. Araştırmalar sonucunda beynin merkezindeki gri yapıda kalınlaşma görüldü. O da ne demek diyebilirsiniz, hemen söyleyeyim. Beynimizin merkezindeki bu yapının gelişmesi demek pozitif duyguların artması, duygusal dayanıklılık ve günlük hayatta odaklanma ve konsantrasyonun artması anlamına geliyor. Yani meditasyonun günlük hayatımızda hissettiğimiz pozitif etkisi sadece bir düşünce değil hayatımıza bir yansıması adeta.

meditasyon

 

Zihni kontrol etmek mümkün

Zihninizin sizi yönlendirmesi yerine siz onu yönlendirin. Siz belirleyin ne düşünmek istediğinizi eğer olumsuz ya da hoşunuza gitmeyen bir düşünce kapınızı çalarsa gelişini uzaktan izleyin. Bırakın gelsin girsin içeri. Engel olmayın. Biz nasıl varsak bu hayatta nasıl yaşıyorsak onlar da bu hayatın bir parçası. Önemli olan geldiklerinde sizin nasıl bir ev sahibi olduğunuz. Onları nasıl karşıladığınız. Geldiklerinde, sizin usulca onları izleyip tepki vermediğinizi ve size herhangi bir etki vermediklerinde sizin kapısı çalınacak bir ev sahibi olmadığınızı zamanla anlayacaklardır. En azından ben böyle yapıyorum. Ve merak etmeyin etki edemediklerinde gördüklerinde kahveye bile kalmak istemiyorlar.

Sizin de derin dinlenmeye geçtiğinizde zihninizin olumsuz düşünceleri nasıl karşıladığını anlatan hikâyeleriniz varsa seve seve dinlerim. Yorumlarınız bekliyorum. Benimle yorum bölümünde paylaşırsanız çok mutlu olurum.

 

 

 [ Modified: Monday, 15 November 2021, 8:59 AM ]