Blog entry by Nebahat Daşkin

Nebahat Daşkin
by Nebahat Daşkin - Sunday, 31 October 2021, 12:33 PM
Anyone in the world

   Annem ve babam kendimi bildiğimden beri anlaşamayan bir çift. Babam huysuz, gücünü annemi psikolojik şiddet kullanarak onu ezerek kanıtlayan bir eş.     Bunu hem bizim gözümüzün önünde hem başkalarının yanında yapan bir eş.

      Annem ise evde hep inatçı , bağırıp çağıran hep babamı  kötüleyen , aşağılayan hakir gören sürekli küfür eden  babama söz hakkı asla tanmayan, kararlarını önemsemeyen, hatta bir konu hakkında düşüncesini söylese annem  tarafından alay edilenn bir adam

  Karşılıklı olarak birbirlerine saygı, sevgi göstermekdikleri bir evliliği hala sürdürüyorlar . Sürekli mutsuz ve her seferinde gelene gidene dert yanıyorlar .Her ikisi de birbirlerini asla dinlemiyor sürekli bir güç yarıştırma halindeler .Her ikisinin de  haklı olduğu tarafılar çok bunu  biliyorlar  ama bunu görmek ve anlamak istemiyorlar .Biri birkaç gün evde olmasa birbirlerini de çok özlüyorlar ve ayrı yapamıyorlar .Ama ben de  artık annemin mutsuzluğundan , babamın bencilliğinden bıkmış durumdayım. Ve her ikisine de çok kızıyorum bunu çok defa anlatmaya da çalışıyorum bu defa da annen böyle davranıyor baban şöyle davranıyor şekilde hemen kendilerini savunmaya geçiyorlar .Her ikisin de çok seviyorum ve anlıyorum da  çünkü babam küçükken de dedem ona aynısını uygulamış, dedem babaannemi hep dövermiş vs. Babamı anlıyorum ama anlamak kızgınlığını kırgınlığım geçirmiyor. Kimse geçmişine dayanarak yaptığı kötülükleri haklı duruma getirmemeli kendi yaşadıklarını eşine ve çocuklarına yaşatmamali .

 Şimdi ben de  evliyim iki çocuğum var annem gibi dert yanan mizmizlanan hiç bir şeyden memnun olmayan  bir anne olmak istemiyorum. Eşim babam gibi biri değil çok şükür. Bana  ve çocuklarına saygılı bir eş . Çocuklarına aşırı düşkün ,onları herşeyden koruyan , onları asla ihmal etmeyen , bir dediklerini iki etmeyen , çocuklarına sürekli sarılan kucaklayan öpen koklayan tatlı dilli güler yüzlü bir insan . Ben de   çocuklarımın yanında eşime her fırsatta sarılırım, eşime sevgimi saygımı gösteririm. Keza eşim de bana karşı aynı şekilde. Tabi bizim de tartışmalarımız anlaşamadığımız zamanlar  oluyor ama bunu kısa sürede çözüme kavuşturuyoruz . Birbirlerimize kin ve nefret beklemiyoruz . Birbirlerimize kirilsak bile bu kırgınlığımız birkaç saati ileri geçmiyor . Küllüğümüz birkaç saat ancak sürüyor ve bunu çocuklarımız fark bile edemiyor ve  sonuçta birbirine sarılmış bir anne baba, karısını öpen bir baba ve eşini öpen bir anne görüyor çocuklarımız .

         Çünkü  birbiriyle insan gibi konuşan birbirlerine karşı saygı ve sevgi dolu karı koca, sağlıklı bir aile demektir.Ve aile toplumun  en temel taşıdır . Sağlıklı bireyler temeli sağlam olan ailelerde yetişir bu nedenle ki aile bireyleri birbirlerine karşı olan görev ve sorumluluklarına  üst düzeyde dikkat etmelidir .